Az illemoktatás... Tudni illik, hogy mi illik ...:-) Én 1968 és 1982 között jártam különböző stílusú iskolákba. Nem emlékszem, hogy bárhol is oktattak volna illemet. Általános iskola, sima gimnázium és egy kétéves műszerész iskola szerepel a listán. Világnézetünk alapjai bezzeg volt dögivel...:-)) A gimnáziumban többször elhangzott az illik, nem illik kifejezés...Azonkívül rettenetesen sokan hivatkoztak arra, hogy ez a szocialista erkölccsel nem egyeztethető össze, de hogy pontosan mi is az a szocialista erkölcs, sehol sem láttam leírva. Persze, ettől lehettek olyan szerencsés emberek, akik részesültek illemoktatásban, de saját magam nem tapasztaltam ezt. Viszont sokan hivatkoztak rá, hogy mit illik és mit nem.
Visszatérve a gimnáziumi évekre, egyszer csúnyát találtam mondani az udvaron. Le kell írnom, különben elveszik a történet lényege. A kezemet lehelgetve, azt mondtam az egyik osztálytársamnak, hogy Qrva hideg van. Ez még önmagában nem lenne említésre méltó esemény, és különösképpen büszke sem vagyok rá, de sajnos az ügyeletes tanár, a kelleténél közelebb tartózkodott, legalább egy lépéssel. Fültanúja lett az említett mondatnak. Tornatanár lévén, elég pattogós modorban közölte velem, hogy gimnazista fiatalembernek nem illik ilyen kifejezéseket használni.
Én meg ahelyett, hogy engedelmesen bólintottam volna, megkérdeztem, hogy ami szerepel a "Magyar értelmező kéziszótár"-ban azt illendő-e használni egy gimnazistának. A válasz az volt, hogy természetesen...Mire én idéztem a tanár úr számára, hogy mi is szerepel az adott szóról az említett könyvben.Ad1: Prostituált nőszemély megnevezése. Ad2.: A magyar nyelvben káromkodásként is használatos pld.:és itt újra elmondtam a már idézett mondatot... Az ügyeletes tanár a kamaszkori pimaszságom jutalmául elküldött az osztályfőnökömhöz.
Azért az odavezető úton elgondolkoztam rajta, hogy megérte-e a mutatvány, de már nem volt visszalépés. Az osztályfőnököm részletes elbeszélést igényelt tőlem. Előadtam neki a történteket, emlékeim szerint a lehető legpontosabban, mert arra otthon igen komoly leckét kaptam, hogy ne hazudjak. A tanár úr átnézett a szemüvege fölött a mese végén és megkérdezte, valóban benne van? Mire én úgy éreztem már úgy is minden mindegy, közöltem vele, hogy az én kiadásomban a 802 oldal lapalján található, ha jól emlékszem. Erre hosszasan elgondolkozott, és nem kis örömömre a következő döntést hozta. Én, mint magyartanár nem büntethetlek meg azért, mert forgatod az értelmező kéziszótárt, de legközelebb körültekintően használd az ott tanultakat...:-) Valószínűleg sokkal többet ért el vele, mintha beírt volna rutinszerűen egy osztályfőnöki megrovást...
2010.12.02. 18:08
Szólj hozzá!
Címkék: lajos komolytalan moha kalmár
A bejegyzés trackback címe:
https://kalmarlajos.blog.hu/api/trackback/id/tr772488936
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Nincsenek hozzászólások.